iznik-sub

Unic - Avrupa Kültür Mirası

Avrupa Birliği'nce desteklenen ve  URBACT programı kapsamında  kurulan , sürdürülebilir  kentsel gelişmeyi amaçlayan UNIC (URBAN NETWORK for INNOVATION in CERAMICS – SERAMİKTE YENİLİK için KENTSEL AĞ ) kuruluş ve 1ci Genel Kongre'si Fransa'nın Limoges kentinde 17 Kasım 2011 tarihinde yapılmıştır. Kongrede ülkemizi İZNİK Eğitim ve Öğretim Vakfı  kurucu üye olarak özellikle davet edilmiştir. 

UNIC kısaca şu şekilde özetlenebilir: 2008 yılında Limoges kentinin öncülüğünde sekiz seramik üreticisi Avrupa kenti ve Almanya'dan Porzellanikon müzesi (selb kenti) beraberliğinde Avrupa Birliği URBACT II programı desteği ile UNIC (URBAN NETWORK for INNOVATION in CERAMICS – SERAMİKTE YENİLİK için KENTSEL AĞ) hareketi başlatılmıştır.  

Bu kuruluşa üye olan dünyaca tanınmış seramik ve porselen üreticisi kentler;  Limoges, Sevres (Fransa), Delft (Hollanda), Stoke-on-Trent (İngiltere), Aveiro (Portekiz), Sevilla ( İspanya), Castellon (Ispanya), Faenza (İtalya), ülkelerini UNIC birliği içinde temsil ederek, ilk ortak proje olarak "EUROPEAN CERAMIC ROAD" "AVRUPA SERAMİK YOLU" projesini başlatmışlardır. Projenin amacı Avrupa Birliği içinde seramiğin ülke ve kültürlerini  birleştiren, gerek ticari gerekse turistik bir network sağlamaktır. Iznik Vakfı'da bu çerçevede ülkemizi temsilen öncelikle Istanbul'u aday göstermiş, takiben Bursa, İznik – Kütahya – Çanakkale  hatta Avanos'un   "Avrupa Seramik Yolu"na dahil olmasını teklif etmiştir. Böylece Anadolu içlerine kadar taşınacak olan yol çağdaş ipek yolu gibi ticari ve kültürel olarak bağlantı sağlamış olacaktır. "Presentation Luxenbourg" ekinde ülkemiz de bu harita içinde gösterilmektedir.

6 Haziran 2012 itibariyla Avrupa Seramik Yolu; Avrupa Birliğince "Kültürel Miras" olarak kabul edilmiştir.